"פחד מוות"

לפני כמה שנים עשיתי שינוי במקום מגוריי, עברתי לגור מאזור המרכז בו חייתי רוב שנותיי, בו הייתה פרנסתי, ועשיתי מעבר חד לבנימינה. לא הכנתי תשתית של פרנסה ,פשוט עזבתי ועברתי לגור באזור אחר והאמנתי בתוכי ש"הכל יסתדר".
שכרתי בית מקסים, שיפצתי אותו ובעיני רוחי ראיתי איך חיי מתנהלים להם על מי מנוחות. לא הכינותי את עצמי מראש שאולי יתכנו דברים בלתי צפויים.
הלכתי אחרי החלום שלי בלי הכנה של תשתית יציבה להגשמתו. בדיעבד אני יכולה לראות איך חלק מההחלטות שלקחתי על עצמי היו מתוך נתק, וחוסר חיבור למציאות הקונקרטית, לדוגמא שיפוץ הבית החדש, נעשה על בסיס של מקורות הכנסה עתידיים שצפיתי שיהיו לי.. כאמור.. "יהיה בסדר" שלט ביד רמה.
אך כנראה שלמישהו שם למעלה (רובד נשמתי / אלוהים / בורא עולם / אני עליון – שכל אחד מכם ייקח את המונח המקובל עליו) היו תוכניות אחרות עבורי, לא הצלחתי לבסס קליניקה באזור, ומכיוון שכבר חלק פנימי בתוכי כבר עזב את המרכז, והאנרגיה שלי הייתה לחלוטין מושקעת בבנימינה, אז גם הקליניקה במרכז התחילה לצלוע.. וכך נכנסתי מבלי משים למינוסים גבוהים בבנק.
עבורי זה היה אחד הדברים הכי מפחידים עליי אדמות. חוסר בכסף. חווית פחד עצומה, נוראית, משתקת. האימה בהתגלמותה. כל הזמן פחדתי שיתקשרו אליי מהבנק. לקחתי הלוואות על הלוואות, ובתוך תוכי.. תחושת אבדון. הפחד שיתק אותי ולא הצלחתי לייצר עבודה.. מה שגרם למינוסים לגדול, להלוואות להיעלם כאילו לא היו מעולם.. ושוב פחד מוות.. וחוזר חלילה..
אני זוכרת אותי יושבת בקיפאון מוחלט, הלב דופק, הגוף משותק, ואני בוהה במחשב ושעות משחקת באבלס.
בעיני, אם נשאל את רוב בני האדם "מה הדבר שהכי מפחיד אתכם?"
אני מניחה שמוות יככב בחמישייה הפותחת. אך, חוויה שבה אנו מרגישים שהנה, אנו הולכים למות, לא תמיד מופיעה בעת סכנת מוות ממשית. הרבה פעמים אנו מגיבים מתוך חוויה פנימית שמתעוררת בנו עם הגורם הפנימי בתוכנו שהכי מפחיד אותנו, ולא תמיד יש לו נגיעה לסכנת חיים, למרות שהגוף מוצף בסימפטומים שמעידים שהנה.. נגמרו חיינו.
כך גם אני הרגשתי. כל שיחת טלפון ממספר לא מזוהה, תורגמה במוחי להנה.. מתקשרים מהבנק.. וכבר המנגנון ההישרדותי הפנימי נכנס לפעולה. ו.. קיפאון.
אז איך פורצים מעגל שכזה? אצלי זה היה כסף, בקליניקה שלי אנשים מגיעים עם התקפי חרדה שהם הולכים למות, שיפטרו אותם, שהם יכשלו במבחן, שבן/בת הזוג יעזבו ועוד ועוד.
אז כמובן.. יש לנו את תמציות באך הנהדרות. והם אכן עשו את עבודתן נאמנה, ועזרו לי לפרוץ את המעגל בו הייתי שרוייה, התחילה בתוכי תנועה קטנה של עשייה.. שיצרה תנועה קטנה נוספת של עשייה ולאחריה עוד אחת.. כמו אפקט דומינו השינוי החל בהדרגה והמעגל נפרץ. בנוסף עברתי תהליך פנימי (שנמשך עד היום), כדי לזהות מה אני צריכה ללמוד בשיעור הכסף הכל כך חשוב הזה.. ואט אט הפחד והחרדה כבר לא שלטו בי.. אלא אני בהם. מאזן האימה כבר לא כיכב בתוכי, וגם כיום.. כשעדיין יש לי חובות (מהתקופה ההיא), הכל בסדר, הם פוחתים והתנהלות למולם השתנתה ללא היכר.

ביום שני הבא עלינו לטובה 7.9.15 אעביר וובינר במסגרת קהילת המטפלים בפרחי באך, בנושא של פחדים וחרדות, בוובינר אדבר על מגוון התמציות שד"ר באך השאיר עבורנו שמאפשרות לנו להתגבר על כל כך הרבה מצבי פחד וחרדה. אתן כלים ודרכים להתמודד עם מצבים אלו, וככל שיותיר הזמן נדבר על מצבים ספציפיים כגון פחדים וחרדות בקרב ילדים, חרדות בחינות,חרדות חברתיות ועוד.
אני מזמינה אתכם להירשם ולהצטרף אליי.
שיהיה לכולנו שבוע מבורך ושקט ואומץ לפגוש את המציאות היומיומית שסביבנו שלעתים מאד מפחידה 🙂
קרן חן

1 הגב

השאר תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה