בת 48, סוג דם O, דיאטה

את המודעות לתזונה בריאה ולדרך השפעתה על הגוף שלנו, פיתחתי כבר בתחילת שנות ה-20 שלי.

אז זה היה, כדי לפתור את בעיית האקנה שסבלתי ממנה. בהמשך חיי התעוררו, כמובן, צרכים נוספים כמו: שמירה על משקל תקין, שמירה על נעורי הגוף ובעיקר תחושת ה-well being, אחריה חיפשתי כל חיי.

ניסיתי את שיטת "רזה לתמיד", מקרוביוטיקה, טבעונות, צמחונות בכל מיני וריאציות ומה לא.

בתחילת שנות ה-40 שלי ההיסטריה כבר הלכה וגברה, והחיפושים אחר תזונה שתיטיב איתי ועם גופי, הלכו ונעשו נואשים יותר ויותר. שפע הספרות והמידע בנושא רק בילבל אותי יותר ויותר.

בסופו של דבר הגעתי בגיל 47 עם 12 קילו עודפים, אל הקליניקה של דבורי גתי-יוסף. לגמרי נואשת ולגמרי משוכנעת, כי לעולם לא אוכל לחזור להיות קלילה ודקיקה, כפי שפעם הייתי.

האמת, בהתחלה התקשיתי להאמין שיש ממש בשיטה של "אכול לפי סוג הדם". קראתי בעבר את הספר והייתי משוכנעת, כי מדובר בגימיק שיווקי. אבל חברה שהכירה את דבורי, שיכנעה אותי כי מדובר בנטורופתית  שונה לגמרי ממה שהכרתי עד כה.

כבר מהפגישה הראשונה עם דבורי, התרשמתי עמוקות מהידע הרחב, מהגישה ההוליסטית המתבוננת בכל המכלול של האדם, ובעיקר מיכולת ההתאמה המדוייקת שלה לכל גוף לפי עקרונות הקינסיולוגיה. מתברר, כי גם בתוך כל סוג דם יש טיפוסי גוף שונים וכדי שהשיטה תתאים לך כמו כפפה, צריך התאמה אישית ומדוייקת יותר מקריאה של ספר.

בשבוע הראשון, חשתי מיד בשינוי דרמטי בתחושה הכללית. הנפיחות שהייתה בגוף, החלה סוף סוף לפוג. בתוך חצי שנה השלתי מגופי את כל הקילוגרמים העודפים והתחלתי להרגיש כמו חדשה. כל זה, בלי להרגיש רעבה, מקופחת או מוגבלת מדי. מה שנפלא בתזונה הזו, שהיא באמת מעשית לחיים וניתן לאמץ אותה בקלות כאורח חיים. היא לא מגבילה אותך ולא גורמת לך להתנזר. אפשר להמשיך ליהנות ממנעמי החיים ולהראות טוב יותר מאי-פעם. פתאום הלבן בעיניים נהיה יותר לבן, עור הפנים נעשה צח וכולם לא מפסיקים לשאול אותי מה סוד המראה הצעיר שלי, והאם ניתחתי את  או הזרקתי משהו לפניי?

לך תסביר כי מדובר בפלאי התזונה הבריאה, שכשהיא באמת נפלאה היא באמת מחוללת נפלאות.

א.ט, בת 48, אם ל-2, תל-אביב.

בת 32, סוג דם B, דלקת מפרקים ראומטית חמורה

לפני 3 שנים, חצי שנה אחרי הלידה, נתפס לי הצוואר, ואחרי חודשיים שלא התייחסתי התנפחה לי הברך. מייד ניגשתי לרופא שלא הבין שיש סיפור ראומטי. לקח כחודשיים עד שאובחן .AR.

בגלל המצב החמור קיבלתי זריקת- טיפול בסטרואידים שהגבתי אליהם לא טוב: moon face ולחץ תוך גולגלתי מסיבי. נתנו לי מטאטרוקסאט, שגרם לחוסר תיאבון, בחילות, נשירת שיער. ניסיתי לא לקחת . ניסיתי טיפולים ברפואה משלימה: רפואה קוריאנית, אקופרסורה וכוסות רוח.

בינתיים כל המפרקים בגוף היו מודלקים כולל הלסתות. היה לי תינוק בן שנה בבית. לקח לי 1/2 דקה לקום מכסא. הכל כואב. היו לי נודולות בריאות. היה קשה לצחוק, לבלוע, להשתעל, להגיד אותיות גרוניות.

רופא סיני הזריק לי אוזון.

אחרי כמה חודשים התחשק לי לחם, כבר שנים לא אכלתי לחם. כשאכלתי את הלחם, המפרקים התנפחו עם כל התרופות, ואז הבנתי שיש קשר לתזונה. התחלתי לחקור.

הגעתי לאתר של סוג הדם, ושם היה כתוב שיש לסוג דם B נטיה למחלות אוטואימוניות ושאסור חיטה, עוף, טלחנה, אבוקדו- כל מה שאכלתי הרבה אחרי הלידה כדי לרדת במשקל…

עברתי לתזונה הזאת והתחלתי להוריד בהדרגה את מינון המטאטרוקסאט עד להפסקה מוחלטת.

בדיקת צליאק היתה שלילית.

אני כבר שנה וחצי בלי מטאטרוקסאט.

אני מאוזנת, אין לי כאבים אלא אם כן אני חורגת מהתזונה. החריגות הן בתירס ובחיטה. תוך כמה שעות אני מתנפחת.

אני משתדלת כמה שאפשר בלי חומרים משמרים, שותה סוכר קנים.

בחצי שנה הראשונה לא שתיתי קפה והייי קיצונית, כדי לנקות את הגוף.

ירדתי במשקל המון.

תמיד הייתי קצת עגלגלה, גם אם הייתי אוכלת מעט (רק עוף…)

לבעלי אותו סוג דם כמו שלי, אז גם הוא התחיל לאכול לפי סוג הדם.

כשבעלי מקפיד מייד הוא יורד במשקל.

היתה לו נשירת שיער שהפסיקה.

בעור הפנים היה לו אקנה בכל פעם שהיה מפצח גרעינים. אחר כך הבנתי שלסוג הדם שלנו זה לא טוב. כשהפסיק עם הגרעינים הפצעים נעלמו.

על הדרך נעלמה גם האטופיק שרמטיטיס שסבלתי ממנה מאד.

רמות הסוכר ירדו למרות שאני אוכלת שוקולד.

היום אני מברכת על המחלה כי אחרת לא הייתי מגיעה לתזונה שמתאימה לי.

ענבל.

בת 64, סוג דם A, הפרעות עיכול

אני בדיאטה 6 שבועות וחל שיפור מייד.

אני מעכלת טוב יותר, יש לי יותר מרץ. מצב בריאותי הכללי השתפר.

תיד הייתי בקשיי עיכול ולקחתי כדורים של אנזימים ותוספי מזון לעיכול.

מתחילת הדיאטה ועד עכשיו לא הצטרכתי אף כדור לעיכול.

אני מרגישה מעין קלות פיזית ורעננות.

אין כובד, ואין כאבי ראש שהיו קודם

נ. ע. ערד

מתוך הכתבה "דברים שרואים בדם"/ עדי כץ, נשים מעריב 15.9.03

שרה מרעננה, בת 57, אומרת שהשיטה , שבה החלה להשתמש לפני ארבע שנים, שינתה את חייה. "סבלתי מצרבות ומרמות גבוהות של כולסטרול ושומנים בדם. רציתי לשמור על בריאות טובה כדי לא ליפול למעמסה על הילדים, והשיטה מאד דיברה אלי. התחלתי לאכול רק את מה שמתאים לסוג הדם שלי, ותוך 3 חודשים רמות הכולסטרול והשומנים בדם התאזנו. עם הזמן גם נשרו ממני 18 ק"ג , שלא חזרו עד היום, ומידת המכנסיים שלי ירדה מ- 46 ל- 40.

שרה, שסוג הדם שלה הוא O, נאלצה להיפרד מקמח ומוצריו , כולל קמח מלא, אבל היא לא רואה בכך קושי.

"יש היום המון תחליפים כמו פסטה עשויה אורז ופריכיות אורז. דווקא מזונות שידועים כמזיקים , כמו שוקולד ובשר אדום, מותר לי. אני אוכלת היום כמויות יותר גדולות מבעבר, אבל לא משמינה ואין לי צרבות ונפיחויות בבטן.

כשאני הולכת ברחוב עם הנכד חושבים שאני אמא שלו. הרופא שלי אומר לי: ' אני לא יודע מה בדיוק את עושה, אבל תמשיכי בזה'"…

בת 60, סוג דם A, פסוריאזיס חמור

לדבורי גתי שלום

רציתי לשתף אותך בשמחה שלי. ב"ה אחרי 40 שנה יש לי עור חדש. הידים שלי נקיות, הגב שלי חלק, הבטן, הראש. הפנים יפים וחלקים. רק ברגלים נשארו כמה כתמים עקשניים שאני מאד מקווה שבמשך הזמן הם יעלמו.

הנס התרחש. אחרי סבל רב, אני לא צריכה ללכת לסולריום בים המלח, להשתזף ולהישרף.

תודה לקב"ה.

תודה לך על שתרגמת את הספר והוא נפל לידי. אני מפיצה את התורה שלך לכל מי שמעוניין, כדי שהנס יתרחש גם להם.

ברצוני להוסיף כמה מילים. חלו הרבה שינויים לטובה בגופי:

שלפוחית השתן התחזקה ואינה מטפטפת;

אין לי פיקה ברגל;

ב"ה הראיה התבהרה;

השינה לא כבדה, וכאשר אני מתעוררת באמצע הלילה אני נרדמת שוב ב"ה בקלות.

אני רגועה, שקטה והרבה סבלנות.

תודה רבה.

הרבנית ש.ט. ירושלים

פורסם בעיתון 'יתד נאמן', ד' שבט תשס"ז

שמי אילנה, וברצוני לשתף את הקוראים בבעיות בריאות מהן סבלתי בעבר, ואיך נפתרו בע"ה בשיטה מאד מיוחדת. כבר מילדות סבלתי מכאבי גרון ואנגינות חוזרות ונשנות. קיבלתי המון אנטיביוטיקה. כשבגרתי נוספו בעיות הורמונליות וקיבלתי תרופות נוספות. כשנישאתי, כל המצב והטיפולים הנלווים אליו, מנעו מאיתנו להיות הורים, ורק לאחר כמה שנים צלח הדבר בידנו. לאחר הולדת הבן השני, סבלתי מכאבי ראש, חולשה, השמנה, ואובחנה בעיה בבלוטת התריס. קיבלתי מהרופא כדורי אלתרוקסין (לשיפור בלוטת התריס), אך הם לא עזרו ב- 100% . עד שבס"ד, התגלגל לידי ספר בשם "אכול נכון לפי סוג הדם שלך". אני בעלת סוג דם O, ולתדהמתי ראיתי שכל הבעיות מהן סבלתי, אופייניות לאנשים עם סוג דם זה. שיניתי את התזונה לפי ההמלצות שהופיעו בספר. למשל: ויתרתי על מוצרי חלב שהייתי אוכלת קודם באופן יומיומי מבלי לדעת כמה הם מזיקים לי.

אז יצרתי קשר עם העורכת המדעית של הספר, נטורופתית בשם דבורי גתי- יוסף מרמת גן, שהבנתי שהיא מובילה את השיטה בישראל. היא סייעה לי ביישום התוכנית, ענתה על שאלותי ותמכה בי לאורך הדרך. חששתי שיהיה לי קשה לשנות הרגלי תזונה, אך הופתעתי לטובה מהקלות היחסית של שיטה זו- בסך הכל החלפתי סוג מזון אחד שמזיק לי בסוג מזון אחר שמועיל לי- וראה זה פלא: ב"ה היום אני מרגישה הרבה יותר טוב. כמעט ולא זקוקה לתרופות. יש לי יותר אנרגיה. ירדתי במשקל. אני משתדלת להפיץ את המידע בקרב מכרי לזיכוי הרבים. ראיתי שבמדור זה אנשים פונים עם בעיות רפואיות שונות וראיתי לנכון לספר על שיטה מיוחדת זו.

הנטורופתית הסבירה לי שסוג הדם הוא ממש מפתח לבריאות- הוא מגלה לנו על מערכות העיכול, הדם, החיסון, ההורמונלית , העצבים וחילוף החומרים של האדם. כשאנחנו יודעים בדיוק איזה מזון פועל לריפויינו, ואיזה מזון פועל כרעל בגופנו, אפשר להשיג איזון במגוון בעיות: הפרעות עיכול, משקל עודף, עייפות, אלרגיות, סוכרת, שומני דם, בעיות קרישת דם, כאבי ראש, דלקות חוזרות, חולשה חיסונית ואף עזרה במחלה הידועה.

אילנה מישאלי, בני ברק